تبلیغات
كانگ فو اماج قدرت انسانهاست و انسان های قدرتمند تجاوزگر نیستند بلكه هر چه تجاوز و بیدادگری است در روح ضعیف انسانی است............كانگ فو یك هنر است تا تعلیم بدنی،هنر خود سازی،خودشناسی،هنر خوبی كردن و هنر خدا شناسی را می آموزد............كانگ فو بایستی مثل گلی كه روحش از هر احساس یا هوسی پاك است همواره رشد كند............طریقت ما راه نشان دادن قدرت ما نیست بلكه راه نشان دادن ضعف انسان هاست............كانگ فو جای هوسبازان ناپاك نیست،پس بیدار باشید............همراه کانگ فو را باید در دل همراهان با ایمان و در عمل راهدانان راهمان باید یافت . مواظب راهدان نما ها و گمراهان و دمراهان باشید............در طریقت ما همراهان با اندیشه و افکار و در نهایت با کردارشان معنا پیدا میکند نه با ضربات مشت و لگد،واعتقاد همراهان در چسباندن شاهرگ ها بیکدیگر نیست،در معنا کردن حرمتها و ساختن ها در ورای سوختنهاست............در طریقت دانایی سستی نشان کفر است در هر لحظه از زمان بیدار و هوشیار باشید............طریقت ما پرورشگاه همراهان سمایی برای مردمان جهانیست.در تاریکی شب به تولد اندیشه ها و جرقه ی صاعقه ی افکار خودسازی به ذن ............طریقت ما مکتب آموزش آموزکاران فرداست............گفتن جمله ی همراه چه سخت آسان،پشت همراه ماندن چه سخت،پیمان بستن چه آسان ،پای پیمان ماندن چه سخت!............
كانگ فو توآ 21 معبد تبریز - بررسی نقش کانگ فوتوآ-21 در توسعه پایدار

بررسی نقش کانگ فوتوآ-21 در توسعه پایدار

یکشنبه 1389/11/24 22:13

نویسنده : یك همراه ناشناس
ارسال شده در: مقالات و مطالب رزمی و ورزشی ،

بررسی نقش كانگ فوتوآ 21 در توسعه پایدار

 

 
1. مهرداد حفظ السان عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی سهند تبریز ،

2. راشد پورمیرزائی مربی كانگ فو توآ 21 و دانشجوی كارشناسی ارشد دانشگاه صنعتی سهند تبریز

چكیده:
توسعه پایداربمعنی تامین نیازهای نسل حاضر بدون تخریب توانائی های نسل های آینده در برآورده ساختن نیازهایشان در اوایل دهه 1980 ظهور پیدا كرد و بسرعت به یك چالش اساسی برای جامعه جهانی تبدیل شد. جوامع بشری در این راه همواره كوشید تا به یك تعادل بین سه مولفه اصلی آن یعنی اجتماع، اقتصاد و محیط زیست دست یابند. در این راستا و در دستیابی به توسعه وپیشرفت هرجامعه، نقش اساسی و با اهمیت مردم آن، بعنوان هدف اصلی توسعه پایدار نقشی غیرقابل انكار می باشد. چرا كه انسان سالم ، جامعه سالم و زندگی سالم هدف توسعه پایدار است . یكی از پایدارترین راه های جلوگیری از انحرافات و ناهنجاریهای رفتاری و سالم سازی محیط و زندگی اجتماعی توسعه ورزش و همگانی كردن آن است . توسعه ورزش و تربیت بدنی به عنوان اقدام اساسی برای تامین و تربیت سرمایه انسانی سالم و تندرست اولین گام در مسیر توسعه پایدار است . همگانی كردن ورزش زیربنای سالم سازی جسم و روح و روان انسان و جامعه می باشد . بی شك سوق دادن مردم بسمت ورزش و همگانی كردن آن تنها با تبلیغات یا ترغیب قشر خاصی بسمت رشته های ورزشی ممكن نمی باشد. آنچه می تواند تاثیر بسزایی در جذب اقشار مردم به ورزش مفید باشد محتوی و فلسفه غنی رشته های ورزشی می باشد . در اینصورت ورزش نه تنها یك تفریح بوده بلكه می تواند با نفوذ در بطن جامعه به یك فرهنگ تبدیل شود. در بین رشته های گوناگون ورزشی، ورزش كانگ فوتوآ 21 برخاسته از فرهنگ غنی ایرانی همراه با حركات و نرمشهای بی نظیر و بر طبق اصول فیزیو لوژی انسان می تواند نقش ارزشمندی را ایفا نماید. این رشته ورزشی می تواند بنا به ویژگیهای خاص خود، نقش اساسی در سلامت جامعه و در نتیجه در توسعه پایدار داشته باشد. و با ایجاد نشاط و شادی بستر لازم برای داشتن جامعه سالم كه هدف توسعه پایدار است ایجاد نماید..در این مطالعه سعی بر آن داریم تا به بررسی نقش كانگ فوتوآ 21 در توسعه پایدار و چالش های روبه رو با آن را ، مورد مطالعه قرار دهیم.

مقدمه


ورزش و تربیت بدنی مقوله ای نشاط آور برای عموم مردم است نیروهای نهفته جوانان را به شیوه ای مناسب تخلیه می كند و برای میانسالان و سالخوردگان یك ضرورت اجتناب ناپذیر است . ورزش از كشیده شدن جوانان به انواع و اقسام مفاسد اجتماعی جلوگیری می كند امروز جامعه ما هزینه سنگینی برای كاهش تقاضا برای مصرف مواد مخدر تحمل می كند و در این بین خانواده هایی كه جوانانشان در دام اعتیاد و انواع انحرافات گرفتارند علاوه بر هزینه های سنگین مادی دچار مشكلات روحی روانی و حتی ناهنجاریهای اجتماعی می باشند.
بدن با ورزش و بهداشت سالم می شود و سالم می ماند و عقلانیت بدن های سالم آهنگ توسعه پایدار را درجوامع سرعت می دهند . فهم و درك ، مهارت و خلاقیت ، كارآفرینی و بهره وری ، توانمندی و ظرفیت های ذهنی ، تحقیق و پژوهش ، اعتماد به نفس ، آینده نگری و برنامه ریزی و بلوغ فكری و تحرك ناشی از عقل های سالم و بدنهای سالم است .
تاریخ كشور ما، تاریخ پهلوانی ها و دلاوری ها و افتخارات پرشكوه انسانی است. در كنار تمدن چند هزار ساله سرزمین ما، آیین و ویژگی های یك ملت بزرگ و زنده جهانی می درخشد، علاقه مندی فطری ایرانیان به پهلوانی و نیرومندی و پیروی از آیین جوانمردی و فداكاری و نوعدوستی و راستی و امانت كه نشانه خصال ابدی یك ملت جاویدان است، موجب تاثیرگذاری عمیق بر
فرهنگ های ملل دیگر شده است. حتی در زمینه ورزشی كشور پهناورمان الهام بخش جهانیان بوده است. با توجه به پژوهشهای انجام گرفته مشخص شده است كه كشورهای پیشرفته جهت در ابداع ورزش های جدید حركتی جز الهام گرفتن از پیشینه ایرانیان و استخراج از سنت كهن ما انجام نداده اند و برگ برنده آنان فقط تبلیغات گسترده ای است كه انجام می دهند و خود را به جهانیان می شناسانند.
در این بین ورزش كانگ فوتوآ 21 ورزش صددرصد اصیل ایرانی و منطبق بر خصوصیات فیزیكی ایرانیان با كمترین امكانات لازم وتنها با حضور یك مربی كارآزموده می تواند جهت آموزش به هموطنان مورد استفاده قرار گیرد. این ورزش با مفاهیم متعالی و اصول هفتگانه خود می تواند سلامتی و شادی و نشاط را برای جامعه به ارمغان آورد. و با ایجاد جامعه بدور از جهالت، غرور؛ خود كم بینی و مملو از جوانمردی و رادمردی، استوار بر مفاهیم اسلامی و سیره پیامبر خاتم در خدمت بشریت باشد. اما آنچه لازمه آن
است توجه بیشتر به این ورزش رزمی و ایجاد بستر مناسب جهت بهرمندی تمام اقشار جامعه از آن است. آنچه پرواضح است هم اكنون این رشته ورزشی در بین دانشگاهیان و جوانان از رونق خاصی برخوردار گشته اما این بدان معنی نیست كه تنها جوانان و افراد دارای توانایی فیزیكی بالا قادر به انجام این ورزش می باشند جالب است بدانیم كه سبك كانگ فوتوآ 21 با تنوع تكنیكی سازگار برای هر سن و شرایط بدنی، از خرد سال تا بزرگسال می باشد.


مفهوم توسعه پایدار


در آغاز قرن 21 ، جهان شاهد علائمی از نگرانی های شدید در رابطه با مجموعه سیستم های اجتماعی، اقتصادی و  زیست محیطی میباشد. در این رابطه گزارش برنامه محیط زیست سازمان ملل متحد(GEO-2002  (UNEP, 2002 مثال های  ویژه ای را در این ارتباط بیان كرده است كه از آن جمله می توان به موارد زیر اشاره كرد :

• جمعیت جهان در سال 2000 به 6 میلیارد نفر رسیده است. در حالی كه این میزان در سال 1980, 4/4 میلیارد نفر بوده است و انتظار می رود در سال 2025 ، جمعیت جهان به 8 میلیارد نفر برسد.   ( UNCSD, 2002 )

• نزدیك به 2000 میلیون هكتار خاك، معادل 15 درصد از زمین های جهان یا بیش از مجموع كل زمین های كشورهای آمریكا و مكزیك در اثر فعالیت های انسانی از بین رفته است. تخریب شدید خاك، می تواند خسارت های جبران ناپذیری به بار آورد به طوری كه قدرت بازیابی آن وجود ندارد.
• نزدیك به نیمی از رودخانه های جهان به طور شدید و جدی آلوده شده و از میان رفته اند.
• تخریب لایه اوزون كه زمین را از اثرات نامطلوب اشعه های مخرب حفاظت می كند، اكنون به مراحلی رسیده كه در
سپتامبر 2000 حفره ایجاد شده در آن به بیش از مساحت اقیانوس منجمد شمالی افزایش یافته است (بیش از 28
میلیون كیلومتر مربع).
40 درصد جمعیت جهان كه شامل حدود 80 كشور می باشد از كمبود آب رنج می برند.

• مفهوم توسعه پایدار كه در سال 1980 میلادی مطرح شد در واقع پاسخی بوده به تأثیرات مخرب زیس تمحیطی و اجتماعی؛ و دركل به مفهوم رشد اقتصادی بوده است. این عقیده از جریانات زیس تمحیطی نشأت گرفته است. اولین مفهوم اصلاح شده توسعه صندوق حیات وحش جهانی، اتحادیه بی نالمللی برای حفاظت از منابع طبیعی در ،UN پایدار در دنیا بوسیله برنامه محی طزیست. (UNEP/wwF, IUCNNR= سال 1980 میلادی بیان گردید. ( 1980
زمین یكی است ولی جهان یكی نیست. همه كشورها برای بقاء و كسب موفقیت بدون توجه به » : در این گزارش آمده است كه اثرات آن بر سایرین تلاش م یكنند. در این شرایط تنها عده كمی از مصرف كنندگان می توانند با تولیدات آینده باقی خواهند ماند و بیشتر مصرف كنندگان به سختی و با كمترین میزان امكانات و با گرسنگی، بیماری و مرگ زودرس و بدبختی دست و پنجه نرم. (WCED ،1987) « خواهند كرد
برای اینكه توسعه، پایدار باشد باید فاكتورهای اجتماعی و اكولوژی و اقتصادی را در منابع زنده و غیرزنده و فعالیت های
مفهوم توسعه ( NEP/wwF, IUCNNR, مختلف(چه استفاده كوتاه مدت و یا بلند مدت) و یا عدم استفاده در نظر داشت( 1980
« آینده مشترك ما » در گزارش (WCED) پایدار بعد از مقبولیت بیشتری كه در كنفرانس جهانی محی طزیست و توسعه پیدا كرد
یك نقطه مبنا و شروع را برای همه مباحث آینده در رابطه با WCED در سال 1987 ) گزارش Brundtland منتشر شد(گزارش
توسعه پایدار ایجاد كرد.
با گذشت زمان بشر به این نتیجه رسید كه زندگی همراه با امنیت ،آرامش و رفاه درگروایجاد تعادل وتوسعه در ابعاد مختلف زندگی
و تداوم درآن است.بدین منظور تعاریف گوناگونی از توسعه پایدار ارائه شد كه در كل دارای یك مفهوم مشترك بودند كه این مفهوم
همانطور كه در شكل- 1 نشان داده شده است، ایجاد تعادل بین سه مولفه اصلی توسعه پایدار یعنی اجتماع،اقتصاد و محیط زیست
می باشد.
٤
نقش كانگ فوتوآ 21 در توسعه پایدار
عمده ترین شاهراه تامین و تضمین توسعه پایدار جوامع بشری برقراری كیفی سلامت افراد جامعه است. لذا رسالت و وظیفه
اصلی ,ورزش عمومی، استقرار تندرستی جامع و فراگیر و با كیفیت تك تك افراد جامعه است. اینك كه هزاره سوم میلادی را آغاز
كرده ایم با توجه به چالش های مهم و تهدید كننده سلامتی كه در پیش رو
داریم، سازمان جهانی بهداشت بر مبنای ویژگی های جمعیت شناسی، فرهنگی،
اقتصادی و اقلیمی جوامع انسانی در رابطه با ارتقای سطح سلامت و بهداشت
عمومی پیشنهادهایی را ارائه نموده است كه ساكنین هریك از قاره ها بر اساس
رهنمودهای مزبور، برنامه های جاری و آتی خود را برای نیل به سطح بهداشت
عمومی مطلوب، طراحی نموده اند.
مهمترین چالشها و خطرات موجود كه در سیاستگذاری بهداشت عمومی باید
مد نظر قرار گیرد عبارتند از :
• افزایش میزان حوادث غیرمترقبه (سیل، زلزله، رانش زمین، آتشفشان)
• پیر شدن جمعیت (افزایش متوسط سن، به خصوص در جوامع پیشرفته)
• بروز جنگ های منطقه ای و تبعات فاجعه بار انسانی آن (بی خانمانی)
• تولید و ترویج افسارگسیخته مواد مخدر و داروهای اعتیادآور
(HIV/AIDS) • عدم مهار كامل و امیدواركننده سندروم نقص ایمنی اكتسابی
• آلودگیهای رو به افزایش زیست محیطی
با توجه به موارد بالا می توان نتیجه گرفت كه توسعه ورزش در جامعه چه نقش بازدارنده و مفید در كنترل موارد بیان شده می
تواند داشته باشد. كانگ فوتوآ 21 با توجه به فلسفه وجودی خود و حركات و نرمش های علمی و هماهنگ با علوم نوین همچون
بیومكانیك می تواند با گسترش در بین اقشار مختلف جامعه بالاخص در میان افراد میانسال كه شاید بنابر مشغله های روزمره خود
قادر به انجام سایر ورزشها و یا قادر به حضور در اماكن خاص نمی باشند می توانند با چند حركت كششی و نرمش در حد چند
دقیقه با اجرای تكنیك های (خط) كانگ فوتوآ 21 در كمترین زمان و بدون نیاز به هیچگونه امكاناتی به ورزش بپردازند. كانگ
فوتوآ 21 همانگونه كه در نیایش های آن بیان می شود خودشناسی و مردم یاری و جامعه شناسی و جامعه یاری را از ملزومات
كانگ فو كاران می داند كه خود سبب تقویت اعتماد به نفس بخصوص در جوانان می گردد. و با دعوت كانگ فوكاران به تفكر و
اندیشه در رازهای آفرینش موجب تقویت ایمان به خالق یكتا و مبارزه با خود كمتر بینی می شود . همانگونه كه تحقیقات انجام
شده نشان می دهد از جمله دلایل كشیده شدن جوانان به دام اعتیاد نبود اعتماد به نفس و خودكم بینی است. بنابراین نمی توان
شكل- 1
توسعه پایدار
٥
نقش ورزش كانگ فوتوآ 21 را در زمینه مبارزه با مواد مخدركم دانست. علاوه برآن این ورزش با تمرینات ذهنی و روحی خود كه
همان ذن می باشد باعث افزایش تمركز و قدرت تفكر شخص می گردد.
همانطور كه اشاره گردید از دیگر معضلات مورد بحث در توسعه پایدار مباحث اخلاقیات در جوامع بشری است. آمارهای بالای
مشكلات اخلاقی و بی بندوباریهای اجتماعی از جمله مسایلی است كه در كانون توجهات سازمانهای بین اللملی است. نتایج
وحشتناك بی توجهی به این امر همچون ایدز انسانهای بی گناه زیادی را هر ساله به كام مرگ می فرستد. همراهی توام آموزه های
دینی و حركات رزمی از ویژگیهای منحصربفرد كانگ فوتوا 21 می باشد كه این امر متاسفانه در بسیاری از رشته های ورزشی
كمرنگ می نماید. بطور خلاصه می توانیم ورزش كانگ فوتوآ 21 را ارزانترین راه جهت ازبین برد نابهنجاریهای اجتماعی و و مسائل
روحی روانی همچون افسردگی و اضطراب بدانیم.ترویج این ورزش رزمی علاوه بر ایجاد و تضمین سلامت جامعه سبب پایبندی
بیشتر ورزشكاران به مسایل اخلاقی و اجتماعی شده و سبب استحكام روابط خانوادگی و اجتماعی می گردد.
اما بر ای توسعه ورزش و تحرك در جامعه نقش حمایت های دولت از ورزش كانگ فوتوآ 21 حائز اهمیت است . چرا كه با توسعه
روز افزون این ورزش در بین جوامع دانشگاهی و همچنین جوانان و نوجوانان معرفی هر چه بهتر این ورزش به جامعه و رفع
نگرانیهای ناشی از عدم آشنایی با این ورزش نیازمند همكاری گسترده سازمانها و نهادهای دولتی و غیر دولتی است از چرا كه
ورزش كانگ فوتوآ 21 یك ورزش درآمدزا برای مربیان و مدیران باشگاهها نمی باشد چون هدف این ورزش مسابقات تجاری كه
نتیجه ای جز ایجاد ناهنجاریهای روانی ندارد، نمی باشد. بنابراین ، دولت بعنوان یكی از عاملین توسعه پایدار، با حمایت های خود
نقش مؤثری در توسعه این ورزش در اقشار جامعه می تواند ایفا نماید .
كانگ فوتوآ 21 این توان را دارد كه هم نیروسازی كند و هم جلوی انحرافات و مفاسد و نشاط های مجازی خانمان سوز را بگیرد و
هم در هزینه های كلان كشور صرفه جویی ایجاد نمایند.
* اماازجمله چالشهائی كه ورزش بخصوص ورزش كانگ فوتوآ 21 با آن روبه رو است عبارتست از :
1. با توجه به روند موجود وظهور سبك های ورزشی رزمی كه صرفا هدف آنها برگزاری مسابقات خونین و ایجاد
هیجانات كاذب و جذب سرمایه های كلان است، سبك كانگ فوتوآ 21 می باید با معرفی بیش از پیش خود به
جامعه، بعنوان یك ورزش همگانی ، ملی و بی خطر مطرح شود.
2. با توجه به افزایش و تولید انواع مواد مخدر و احتمال انحراف جوانان، و از دست دادن نیروی فعال جامعه ورزش
كانگ فوتوآ 21 می باید با توسعه فعالیت فرهنگی نظیر برگزاری كنگره ها و كارگاهها به افزایش آگاهی كانگ فو
كاران یاری نماید.
3. با توجه به كاهش فعالیت های فیزیكی جوامع، جهت استفاده تمام قشرهای جامعه از ورزش اصیل كانگ فو
توآ 21 فیلم های آموزشی و مقالات آموزشی با محوریت آموزش اصولی این ورزش می باید مورد توجه قرار
گیرد.
٦
پشنهادات
1. توجه ویژه دولت و سازمانهای زیربط جهت كمك به گسترش وتوسعه ورزش كانگ فوتوآ 21 در سطح جامعه با توجه به بومی بودن
این ورزش .
2. تاسیس رشته كانگ فوتوآ 21 بعنوان یك رشته دانشگاهی تا فارغ التحصیلان علاوه بر آموزش حركات رزمی با مبنای علمی این
حركات آشنایی یابند .
3. معرفی ورزش كانگ فوتوآ 21 بعنوان ورزش بومی و جایگزینی آن با ورزشهای رزمی رسمی كنونی در نیروهای مسلح و سایر ارگانها
.چرا كه این ورزش برخاسته از فرهنگ و آموزه های دینی كشورمان می باشد..
4. با توجه به گستردگی ورزش كانگ فوتوآ 21 در دانشگاهها، ایجاد یك ماهنامه یا فصلنامه در وزارت علوم در جهت معرفی فعالیت های
صورت گرفته در دانشگاهها وكانونها. .


منابع


1‐Azapagic, A. (2002) Life Cycle Assessment: A tool for iden


دیدگاه ها : نظرات
آخرین ویرایش: یکشنبه 1389/11/24 22:24