تبلیغات
كانگ فو اماج قدرت انسانهاست و انسان های قدرتمند تجاوزگر نیستند بلكه هر چه تجاوز و بیدادگری است در روح ضعیف انسانی است............كانگ فو یك هنر است تا تعلیم بدنی،هنر خود سازی،خودشناسی،هنر خوبی كردن و هنر خدا شناسی را می آموزد............كانگ فو بایستی مثل گلی كه روحش از هر احساس یا هوسی پاك است همواره رشد كند............طریقت ما راه نشان دادن قدرت ما نیست بلكه راه نشان دادن ضعف انسان هاست............كانگ فو جای هوسبازان ناپاك نیست،پس بیدار باشید............همراه کانگ فو را باید در دل همراهان با ایمان و در عمل راهدانان راهمان باید یافت . مواظب راهدان نما ها و گمراهان و دمراهان باشید............در طریقت ما همراهان با اندیشه و افکار و در نهایت با کردارشان معنا پیدا میکند نه با ضربات مشت و لگد،واعتقاد همراهان در چسباندن شاهرگ ها بیکدیگر نیست،در معنا کردن حرمتها و ساختن ها در ورای سوختنهاست............در طریقت دانایی سستی نشان کفر است در هر لحظه از زمان بیدار و هوشیار باشید............طریقت ما پرورشگاه همراهان سمایی برای مردمان جهانیست.در تاریکی شب به تولد اندیشه ها و جرقه ی صاعقه ی افکار خودسازی به ذن ............طریقت ما مکتب آموزش آموزکاران فرداست............گفتن جمله ی همراه چه سخت آسان،پشت همراه ماندن چه سخت،پیمان بستن چه آسان ،پای پیمان ماندن چه سخت!............
كانگ فو توآ 21 معبد تبریز - نقش ورزش در سلامتی انسان

نقش ورزش در سلامتی انسان

چهارشنبه 1389/11/6 16:24

نویسنده : یك همراه ناشناس
ارسال شده در: مقالات و مطالب رزمی و ورزشی ،


چه نوع ورزش پیاده‌روی مفید و موثر

فعالیت فیزیکی مناسب برای تقویت عضلات قلب و ریه و در کل سلامتی، زمانی مفید و موثر می‌شود که بتواند سبب بروز تغییرات بیولوژیک مفید در بدن انسان شود که از آن جمله می‌توان به افزایش تعداد ضربان تا شکل سریع آن یعنی یک دوی نرم و سبک اشاره کرد. میزان پیاده‌روی می‌تواند از شکل آرام یعنی راه رفتن متفاوت باشد. برنامه براساس میزان آمادگی جسمانی افراد با هدف نهایی طی ۳ هزار و ۲۰۰ متر در مدت نیم ساعت و با افزایش ضربان قلب ۱۲۰-۱۳۰ بار در دقیقه می‌تواند متفاوت داشته باشد       چه فوایدی از ورزش پیاده روی می توان انتظار

بررسی متون و مقاله‌ها بیانگر آثار بسیار مفید و متعدد ورزش پیاده‌روی بر سلامت انسان از ابعاد مختلف است که برای آگاهی بیشتر در مورد این آثار سودمند در زمینه پیش‌گیری و کنترل بیماری‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 

 

-           کاهش روند پوکی استخوان به ویژه در زنان

-           کنترل اختلالات چربی خون

-           کنترل فشار خون

-           کاهش عوارض چاقی و درمان آن

-           کنترل دیابت و کاهش بروز ابتلا به دیابت تیپ ۲ (مرض قند)

-           پیشگیری از آترواسکلروزیس عروق کرونری (تصلب شرایین)

-           کاهش عوارض بیماری‌های مفصلی و استئوارتریت‌ها (آرتروز)

-           کاهش عوارض حاملگی

-           تقویت سیستم ایمنی بدن

-           تقویت وضعیت تنفسی

-           کاهش علایم بیماری‌های روده‌ای

-           تقویت روانی افراد با کاهش استرس

-           بی‌خوابی و اضطراب

-           تقویت و ایجاد حس شادابی

-           پیش‌گیری و درمان اعتیاد

با توجه به مطالب مذکور و سهولت انجام ورزش پیاده‌روی و آثار گسترده آن در ارتقای سلامت فرد و جامعه، این مقوله از ورزش نیازمند توجه ویژه‌ای در برنامه‌ریزی‌های بهداشتی است و قدر مسلم گستردگی موضوع، لزوم مشارکت و هماهنگی بین بخشی و مردمی را هم در زمینه برنامه‌ریزی و هم در اجرای برنامه‌های جامع می‌طلبد، به ویژه بعد هماهنگی بین بخشی در حفظ و ارتقای سلامتی افراد جامعه از طریق ترویج فرهنگ پیاده‌روی گامی در توانمندسازی و جامعه و به عبارت دیگر ارتقای سلامت محسوب می‌شود    .

 

ورزش و درمان بیماری ها

ورزش‌های گوناگون علاوه بر آنکه از بروز بسیاری از بیماری‌ها جلوگیری می‌کند و نقش پیش‌گیری را به عهده دارد، همواره در درمان بسیاری از بیماری‌ها موثر واقع می‌شود و یک نقش درمانی را از نظر علم پزشکی برعهده می‌گیرد.

بدین منظور توجه شما را به آثار درمانی ورزش در ارگان‌های مختلف بدن و بیماری‌های مربوط جلب می‌کنیم    .

 

فشار خون بالا

با انجام ورزش‌های معمولی همراه با رژیم غذایی و استراحت مناسب در یک سال می‌توان یک فشار خون ماکزیمم را از ۱۷ به حدود ۱۴ رسانید و روشن است که ورزشکاران معمولا دچار عوارض فشار خون نمی‌شوند و ورزش حتی در سنین ۸۰-۶۰ سالگی می‌تواند در متعادل نگه‌داشتن فشار خون سهیم باشد. زیرا بر اثر ورزش، عروقی که در سطح بدن جریان دارد انبساط می‌یابد و فشار خون سقوط می‌کند. ورزش پیاده‌روی و کوه‌نوردی به خوبی فشار خون بالا را متعادل می‌سازد  .

 

بیماران با دردهای قلبی (سکته)

انجام ورزش‌های سبک طبق آمارهای جهانی نه تنها انواع دردهای قلبی پایدار و غیرپایدار را تسکین و کاهش می‌دهد بلکه سبب حل شدن لخته‌های داخل خون شریانی قلب می‌شود و از بروز سکته‌های بعدی ممانعت می‌کند. هم چنین ورزش‌های سبک مانع از رسوب پلاکت‌‌های چربی در داخل عروق کرونر قلب یا عروق سایر نقاط بدن می‌شود و در پیش گیری بروز بیماری‌‌‌های قلبی عروقی افرادی که یک بار به انفرکتوس مبتلا شده‌اند، دخیل است. امروزه ثابت شده است که ورزش‌های مناسب در نزد افرادی که مبتلا به دیابت هستند و حتی انسولین نیز تزریق می‌کنند بسیار مفید است و مقاومت بدن را در برابر عوارض ناشی از این بیماری بیشتر می‌کند.

 

تاثیر ورزش در سرطان

ورزش سبب تقویت سیستم ایمنی در بیماران سرطانی می‌شود. بنابر گزارش پژوهشگران کره‌‌ای، انجام حرکات ورزشی ساده می‌تواند سیستم ایمنی بیمارانی را که به دلیل سرطان معده تحت عمل جراحی قرار گرفته‌اند، تقویت کند. مطالعه روی ۲۵ بیمار که تحت عمل جراحی خارج شدن تومورهای معده قرار گرفته بودند، نشان داد عملکرد ایمنی بدن افراد که ۲ روز پس از عمل، انجام حرکات ورزشی را اجرا کرده بودند، قوی‌تر از اشخاصی بود که ورزش نکرده بودند. ۲ هفته پس از جراحی تعداد سلول‌های ضد سرطان در افرادی که ورزش کرده بودند به نحو چشمگیری بیشتر از دیگران بود. سلول‌های ضد سرطان یا قاتل به سلول‌های سرطانی حمله و به رفع عفونت کمک می‌کند. دکتر یانگ مونا و همکارانش از دانشگاه اینجو در شمی کویانگر، یک گروه ۱۷ نفره از بیماران را مورد بررسی قرار دادند. این بیماران ۲ روز بعد از جراحی در حالی که روی تخت دراز کشیده بودند انجام حرکات ساده ورزشی را آغاز کردند. هم چنین از زمانی که قادر به راه رفتن بودند انجام حرکات ورزشی روی دوچرخه ثابت را به تعداد ۵ بار در هفته شروع کردند.

محققان به منظور بررسی تغییرات حاصله در تعداد سلول‌های قاتل چندین نمونه خون از بیماران گرفتند. نتایج تحقیقات حاکی از آن بود که هفته اول پس از جراحی تعداد سلول‌های قاتل در هر گروه کاهش یافت. اما در هفته دوم سلول‌های قاتل در بیمارانی که ورزش می کردند به وضعیت موفقیت آمیز اول بازگشت. اما در افرادی که ورزش نمی‌کردند روند نزولی سلول‌ها هم چنان ادامه داشت. البته به مرور زمان تعداد سلول‌های قاتل در تمامی این بیماران افزایش پیدا کرد. به گفته دکتر مونا به دلیل این که ضعف سیستم ایمنی موجب تقویت سلول‌های سرطانی می‌شود، انجام حرکات ورزشی برای تقویت سیستم ایمنی حائز اهمیت است.
دیدگاه ها : نظرات
آخرین ویرایش: - -